בחזרה ללימודים

לא חייבים לחזור לספסל הלימודים כדי לכתוב ולתת ערך. יש המון דרכים ללמוד היום כל הזמן.

מיד לאחר שסיימתי את לימודי החובה, או לפחות מה שחשבתי שמוגדר כמו לימודי החובה, הבנתי שאני אוהבת ללמוד. איחור אופנתי זה הכי אין, בינינו. אז החלטתי לא להפסיק אף פעם. עשיתי עוד תואר (אולי) מיותר, למדתי עוד קורס שמי יודע אם אשתמש בו אי פעם, וקראתי עוד ועוד ספרים בנושאים שונים ומשונים רק כי הנושא נשמע לי מרתק.

והנה הגיעה שרון גולן מהבלוג המקסים Fingerfood והציעה לי להשתתף בבלוג הופ בנושא חזרה ללימודים. כשאני שומעת את צמד המילים האלה, אני לא רק שמחה שהחופש הגדול סוף סוף מסתיים, אלא גם מתעוררת בי חדוות הלימודים של ילדת כיתת המדעים.

ולמי שתוהה מהו בלוג הופ  – מדובר בפוסט בנושא משותף, שעולה סימולטנית בכמה בלוגים, כל אחד בזווית שלו. הרעיון הוא לדלג (ולכן זה נקרא הופ) מבלוג לבלוג וכך להכיר עוד כמה בלוגים בדרך. עבורינו, הבלוגרים, אלו שיושבים לבד (לא בחושך, אבל בכל זאת) מאחורי המקלדת, מדובר בשיתוף פעולה משמח. חברו לשרון ואלי הבלוגריות טלי פז עם הבלוג הנהדר הכל זהב, וגלית קידר עם הבלוג מלא הרעיונות "שעמום הוא בחירה". גלית צירפה לפוסט החדש יומן הום מייד. שווה! שרון עם רעיונות למנות מתאימות לקופסאות אוכל, וטלי על אביזרים לילדים שמאליים. הפעם מדובר בשיתוף פעולה שונה קצת עבורי, כי הבלוגים המקסימים שלהן עוסקים בעיקר בפעילות עם ילדים. אני מקווה שיש לי מה להציע להורים.

ונחזור לנושא הבלוג הופ – חזרה ללימודים. אני מאמינה, ומשתדלת להזכיר לכל בלוגרית או כותבת בסדנאות ובקורסים שלי, שלימודים הם כל כך חשובים לנו. במהלך שנות הבלוגינג שלי למדתי כל כך הרבה, בעיקר מספרים ומאמרים. אילולא חיבתי היתרה לאיסוף ואגירת ידע, לא הייתי מגיעה לעשירית ממה שאני מבינה היום על העולם הזה של הדיגיטל והוירטואל ושאר נפלאות הבלוגינג. הלמידה התמידית היא גם חלק מההתמדה שאני כל כך מאמינה בה.

אני אתייחס כאן לבלוגרים וכותבים, ואנסה לתת את שני השקלים שלי על חשיבות הלמידה המתמדת עבורינו.

למה ללמוד כל הזמן?

 1. כדי שיהיה לנו מה לתת ואני מאמינה גדולה בנתינה בבלוגים שלנו, אנחנו חייבים שיהיה לנו ידע. אם לא, איך נחלק אותו בנדיבות?
 2. כדי להישאר מעודכנים. אנחנו ממש לא רוצים להישאר מאחור, נכון? העולם הוירטואלי הדיגיטלי הזה משתנה ללא הרף, וגם אם קראתם ספר על בלוגים לפני כשלוש שנים, סביר להניח שהרבה דברים השתנו. קחו לדוגמא את עניין ה SEO – מה שהיה נהוג לפני כמה שנים, כבר לא מקובל היום, ואם אתם עדיין תקועים עם הגישה של לפוצץ את הטקסט שלכם במילות מפתח, אתם כנראה בבעיה מול גוגל.
 3. כי הידע נותן לנו המון רעיונות! ככל שאנחנו מוקפים בידע, יש לנו יותר רעיונות. זו לא רק השראה מידע של אחרים, זה גם תמונה הרבה יותר כוללת על העולם בו אנחנו מתנהלים, ולכן גם יותר רעיונות למה אפשר לתת לו.
 4. כי אין לדעת לאיזה עולם חדש ומעניין ומרתק ניחשף באמצעות המאמר הנוכחי, ההרצאה הקרובה או ספר ההשראה החדש. אולי העולם החדש הזה יהיה חלק ממה שנעסוק בו בעתיד?
 5. אני מאמינה שכל ידע שאנחנו צוברים יכול לבוא לידי שימוש ולסייע לנו בעתיד. לאחרונה, במהלך סדנא שהעברתי על כתיבה און ליין ליזמים צעירים, זה קרה לי. מישהו מהקהל דיבר איתי על SEO ואני השתמשתי בתיאוריה שקראתי עליה באיזה ספר שיווק דיגיטלי משמים, שמי יודע איך הצלחתי לסיים אותו. מסתבר שלא רק קלטתי משהו, אלא אפילו אמרתי משהו ממש נכון, כי מישהו מהקהל שבמקרה הוא מומחה בקידום בגוגל, ניגש אלי בסוף ההרצאה ואמר שנתתי עצה ממש חכמה! א-הא! אין כמו להיות חננה, תאמינו לי, זה משתלם!
 6. שימוש בידע בפוסטים שלכם מעלה אתכם ברמה! כשאתם לומדים כל הזמן, אתם משכללים את יכולת הלמידה שלכם, ובו זמנית את יכולת איתור המידע. היכולת הזו יכולה לסייע לכם למצוא נתונים שישדרגו את הפוסטים שלכם. על שימוש במחקר בפוסטים, כאן.
 7. למידה היא אימון תמידי למוח שלנו. המוח שלנו לא אוהב לנוח. הוא אוהב להמשיך ולאתגר את עצמו, להיזכר, לשנן. תנו לו עוד מהטוב הזה! ככל שתלמדו יותר, תדעו טוב יותר איך ללמוד, איך לשלוף ידע, איך לשלב ידע מתחומים שונים. יבוא יום שתגידו לעצמכם תודה על היכולת הזו ללמוד כל הזמן.

איפה ללמוד?

 1. סדנאות, הרצאות, קורסים. לשמחתינו, הרשת גדושה וכך גם המרחב הפיזי (כן, יש עוד כזה דבר). עצם ההתכווננות שלנו להשקיע בעסק שלנו/בבלוג ולצאת להרצאה או סדנא כדי ללמוד עוד, מוסיפה לנו המון. מדובר בפיתוח עסקי! לצאת מהבית, להתלבש יפה ולהקשיב להרצאה, יום עיון או סדנא בנושא הבלוג שלנו, להציג את עצמינו כבלוגריות שמשקיעות בעסק שלהן, להתקדם עוד ועוד. זה הרעיון. זה מקפיץ אותנו למדרגה הבאה. לפני כמעט שנה נסעתי לסדנת קופירייטינג בריטית מקסימה, במחיר מופקע (וחמישה ימים קסומים לבד בלונדון). מאז העברתי כמה סדנאות כתיבה בהן השתמשתי בידע שלמדתי שם. בכל פעם טפחתי לעצמי על השכם על הבחירה לטוס וללמוד ולהתפתח!
 2. ספרים. כאלה עם דפים וכאלה אלקטרוניים. כמעט כל ספר שקראתי נתן לי רעיון לפוסט וכמובן המון ידע חשוב. בתחילה היו אלה ספרים שהזמנתי מכל מיני אתרים, ולאט לאט החלפתי חלק מהם בספרים אלקטרוניים. לקח לי זמן להתרגל לרעיון של לקרוא ספר על גבי מכשיר, אבל מאז שגיליתי את נפלאות הקינדל חיי הלמידה שלי השתכללו פלאים. קליק אחד והספר החדש על בלוגים/כתיבה/כלכלה מקומית/אושר/רוחניות אצלי בכף היד.
 3. בלוגים אחרים. יו, כמה למדתי מבלוגים אחרים. ולא רק למדתי, קיבלתי רעיונות, השראה, מוטיבציה. לשמחתינו, תוכלו למצוא היום בלוגים על כל נושא בעולם. ג'אסט ניים איט! חיפוש קצר אצל האח הגדול גוגל ואתם מגלים עולם שלם של בלוגים על הנושא עליו תרצו ללמוד.
 4. הרשתות החברתיות. לחיצה על תמונה מעניינת בפינטרסט והופ – גיליתם בלוג חדש ובו טונות ידע. חיפוש בפייסבוק והקבוצה שעוסקת בנושא הבלוג שלכם מופיעה. קליק ביוטיוב ואתם מגלים עולם שלם של סרטוני הדרכה. נסו גם את המקומות הפחות טריביאליים כמו לינקדאין, פלטפורמות המיקרובלוגינג ורשתות פופולריות בחו"ל, ותגיעו לידע שעדיין לא נכתב בעברית. אולי אתם תהיו הראשונים לסכם אותו עבורינו בשפת הקודש?
 5. הרצאות וקורסים און ליין. רק בשנה האחרונה עשיתי קורסים און ליין על עיצוב מודעות ב CANVA, שיווק, כתיבה שיווקית, פרסום ממומן בפייסבוק ועוד ידי נטויה. וההרצאות שיש היום און ליין? וואו. בזמני החופשי ראיתי/שמעתי הרצאות, החכמתי, למדתי עוד כלים חשובים. וכל זה מבלי אפילו לצאת מהבית.

ואיך אני ממליצה לעשות זאת?

 1. לסכם. אי אפשר להוציא את החננה ממני, מצטערת. הכתיבה לא רק מביאה אותנו למקומות מופלאים, היא גם עוזרת לנו לזכור טוב יותר, ולסדר את הידע שצברנו. אחת הדרכים הכי נהדרות, היא פשוט לייצר פוסט ובו להעביר את הידע שלמדנו.
 2. לשמור את המידע, כי אין לדעת מתי תצטרכו לשלוף אותו. מצאתם פוסט מעניין? שמרו אותו בתיקיה, סימניה, או מה שעובד עבורכם. בפעם הבאה שתכתבו פוסט על הנושא, כל המידע יהיה מסודר ומוכן עבורכם.
 3. להכניס מיד את הרעיונות לרשימת הרעיונות. יש לי רשימה אימתנית, שקראתי לה "האמא של הרעיונות" ולשם נכנס כל רעיון שאי פעם צץ במוחי הקודח. רעיונות לפוסטים, מחשבות על יזמות מקומית, כל דבר שיכול לצאת לפועל או לא, נכנס לשם. חלקם, מה אתם יודעים, אפילו הופכים להיות חלק מהמוצרים שלי. רוב הרעיונות שלי נולדים בעקבות קריאה, כתיבה או הקשבה למוזיקה, אבל זה כבר קשור לפוסט מאופרה אחרת. דרכים לייצר עוד רעיונות, תוכלו למצוא כאן.

והנה הקישורים לבלוגים של השותפות המקסימות שלי לבלוג הופ, מוזמנים להציץ, להכיר ולהתמכר:

שרון גולן עם טיפים להורים לקטנטנים שרוצים לבשל בריא וטעים ובקלות – Fingerfood

טלי פז עם רעיונות עיצוב, DIY, אמנות ועוד – הכל זהב

גלית קידר עם חוויות ורעיונות לשעות הפנאי – שעמום הוא בחירה

אוהבים ללמוד? ספרו לי איך ואיפה.

רוצים להמשיך ללמוד? מוזמנים ליום העיון הקרוב שלי, על יצירת תוכן בעל ערך

7 תגובות

 1. גיל יקרה, אהבתי את הפוסט, כמו תמיד! כתיבה קולחת, פשוטה, מסודרת ומעבירה את המסר בצורה נפלאה!
  ואני לגמרי איתך בעניין הלמידה המתמדת וספרים-:)

 2. למה ללמוד ולהמשיך ללמוד? קודם כל כי זה פשוט כייף ומעניין!!
  כששואלים מה התחביבים שלי? אחד מרכזי הוא : ללמוד!

 3. למה ללמוד ולהמשיך ללמוד? קודם כל כי זה פשוט כייף ומעניין!!
  כששואלים מה התחביבים שלי? אחד מרכזי הוא : ללמוד!

 4. כל כך מתחברת ומזדהה עם כל מה שכתבת!!!! לגמרי אני!!! ונקרעתי מצחוק מעניין החננה!!! הרגת אותי מצחוק וזה כל כך נכון. ❣

  1. תודה טלי יקרה. אי אפשר להוציא את החננה ממני כנראה, ואולי גם ממך? עם השנים למדתי להוציא מזה את המיטב!

מה חשבת? אשמח לשמוע את דעתך

האימייל שלך לא יוצג באתר, אני מבקשת אותו לצורך אימות וסינון ספאם.

שדות חובה מסומנים ב- *

די, תמשיכי

כל הדברים הטובים שיש בבלוג אצלך בתיבה :)

עוד באותו נושא

גיל מרטנס

כיף שהגעתם ונעים להכיר. קצת עלי? אני עוסקת בנושאי שיווק ומיתוג באמצעות תוכן, השפעות המדיה החברתית על החברה, ניהול קהילות, ועוד.

מרצה באקדמיה ובארגונים. מהנדסת תעשייה וניהול, יש לי תואר שני בבריאות תעסוקתית, ואני דוקטורנטית בחוג למדע, טכנולוגיה וחברה בבר אילן. אני גם בלוגרית, כותבת, תולעת ספרים. ולעולם לא מפסיקה להתרגש מהמילים הכתובות.

אה, ואני קמה כל בוקר בחמש לתרגל קונדליני יוגה. חיה ונושמת מוזיקה.

די, תמשיכי

כל הדברים הטובים שיש בבלוג אצלך בתיבה :)